EL ENEMIGO Gran Enemigo Cabernet Franc 2016 TUBES

11.07.2022

Málokody se mi podaří dostat do ruky něco, z čeho si tzv. sednu na prdel..tentokrát jsem ale měla štěstí.

Představuji Vám GRAN ENEMIGO!
Casa El Enemigo obhospodařuje okolo 30 ha vinic v argentinské oblasti Mendoza. Stěžejními odrůdami jsou Malbec, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Bonarda, Chardonnay a Viognier.
Vína pocházejí z tratí převážně na vápenatých, hlinitých a hlinito-písčitých půdách.

Díky spolupráci s velkoobchodem a dovozcem zahraničních vín ALIFEA s.r.o. se ke mně dostal degustační set červených vín právě z tohoto vinařství. A ne jen tak ledajaký...
5 vín z odrůdy Cabernet Franc, 5 vín z ročníku 2016, ale každé z jiné viniční tratě dělané jako "single vineyard".
Z degustací a hodnocení vín jsem zvyklá hodnotit jednotlivá vína, ale porovnat, jak moc velký vliv má mimo vinifikaci i lokalita a původ hroznů na výsledné víno, není mou každodenní činností.

A jak to dopadlo?

1. Gran Enemigo Cabernet Franc 2016 AGRELO single vineyard
Víno tmavě rubínové barvy s fialovými okraji. Aromaticky výrazný tón drobného bobulového ovoce, černého rybízu s náznakem eukalyptu a hořké čokolády.  V chuti dominují tóny borůvek, malin, černého rybízu s velmi uhlazeným taninem a harmonickou kyselinou. Velmi dlouhá hořkočokoládová dochuť.

2. Gran Enemigo Cabernet Franc 2016 GUALTALLARY single vineyard
Víno intenzivní rubínové barvy. Ve vůni lze najít výrazně ovocné tóny višní a černého rybízu se znatelným zemitým podtónem. V chuti je oproti Agrelo výraznější kyselina, ale stále dobře zakomponovaná. Stejně tak i tříslovina je svíravější.

3. Gran Enemigo Cabernet Franc 2016 CHACAYES single vineyard
Víno tmavě rubíno-fialové barvy. S ovocnými tóny červeného rybízu, malin, švestek a sladkých brusinek ve vůní působí mnohem mladším a svěžejším dojmem než Agrelo nebo Gualtallary. Přitom v chuti mimo ovocné složky lze najít hořkou čokoládu a velmi zakulacený, jemný tanin.

4. Gran Enemigo Cabernet Franc 2016 EL CEPILLO single vineyard
Víno intenivní rubínové barvy. V aromatice jsou dominantní tóny tmavého bobulového ovoce, černého pepře, tabáku a santalového dřeva. Chuťově je víno velmi robustní, s ovocnými i kakaovými tóny. Dochuť je velmi dlouhá s vysušující tříslovinou, která Vás nutí napít se znova. Tohle je přesně víno pro mě :)

5. Gran Enemigo BLEND 2016
Opět víno intenzivní rubínové barvy s fialovými odlesky. Už ve vůni působí velmi elegantně. Vystupují tóny červeného bobulového ovoce, švestek se sladkým náznakem vanilky a hřebíčku. V chuti je víno ovocné, s vanilkovm nádechem, velmi uhlazené a líbivé. Dovolím si říct, že tohle je přesně typ vína pro většinu běžných konzumentů.

WOW! Předpokládala jsem, že mi dá hodně zabrat najít malé nuance, které odliší jednotlivá vína. Ale rozdíl v jednotlivých vínech je velmi dobře znatelný a každé z nich si najde svého zákazníka. Všechna tato vína jsou velmi dobře strukturovaná a mohutná na to, aby vydržela v láhvi minimálně dalších 10 let (ale spíše 20 :)

Tip pro nákup: alifea.cz