Castello di Rubbia

25.07.2022

Degustace ALIFEA, s.r.o.

20.7.2022

Pozvání na setkání nejen s italskými naturálními víny přišlo od Martina Marka, sommeliera společnosti Alifea, ve chvíli, kdy jsem byla zrovna v Praze. A tak jsem nemohla odmítnout. Čekalo mě 10 zajímavých vín, ale celý večer byl především o vinařství Castello di Rubbia, italském vinařství z města San Michele del Carso v provincii Gorizia, tedy z oblasti Friuli - Venezia Giulia. Degustace proběhla za přítomnosti samotné vinařky, Nataši Černic.

Od konce devadesátých let se rodina Černic věnuje pěstování a výrobě vína z původních odrůd Vitovska, Terrano a Malvasia Istriana. Vinice se nacházejí v Carso, skalnatém terénu složeném z vápence a červené půdy bohaté na železo. Charakteristiky pedoklimatického prostředí vdechují vínům výraznou osobitost, která se projevuje mineralitou a specifickým aromatickým i chuťovým projevem. Na úbočí, obklopeném lesy a skalami přiléhajícími k vrcholu, dominuje historická vinice Ušje o rozloze 13 hektarů. Vinice jsou velmi hustě osázeny, téměř 10 000 keřu na ha. Společně s přísnou ruční prací a bez používání chemických postřiků se vinařství přiklání k ekologické produkci. Při výrobě vína upřednostňují dlouhé macerace a spontánní fermentace, použití slavonských dubových sudů a stáčení vín bez filtrace.

A která vína určitě stojí za povšimnutí?

Castello di Rubbia, Bianco de la Bora IGT 2015

zdroj: castellodirubbia.com
zdroj: castellodirubbia.com

Bianco de la Bora je cuvée dvou odrůd, 50% Malvasia Istriana a 50% Vitovska. K blendování došlo až po roce samostatného zrání každého z vín. Delší macerace na slupkách, spontánní fermetace, malolaktická fermetace proběhla už během kvašení. Víno zrálo téměř 4 roky na jemných kalech v nerezových nádobách než bylo bez filtrace nalahvováno v roce 2019.

Víno mně překvapilo svou elegancí. U nás se s takovými naturálními víny setkávám jen málokdy. Aromaticky je víno velmi čisté, ovocné, s tóny pomerančové kůry a kandovaného ovoce. V chuti harmonické, s poměrně dlouho dochutí a určitě velkým potenciálem dalšího zrání na láhvi.

Castello di Rubbia, Leonard 2009

zdroj: castellodirubbia.com
zdroj: castellodirubbia.com

"Toto víno věnuji svému dědečkovi z otcovy strany, který pěstoval tuto odrůdu révy s maximálním nasazením, a své dceři Asje, která, jak doufám, jednou pochopí umění výroby vína." Nataša Černic

Víno z odůdy Malvasia Istriana pochází z 20 let staré vinice. Hrozny byly částečně botrytické. Macerace na slupkách trvala 25 dní. Víno zrálo 4 roky na barikových sudech.

Ve víně je silně znatelný vliv barikového sudu. Společně s výrazným květinovým tónem, vanilkou a sladkým nádechem dřeva působí velmi komplexně. V chuti se vyznačuje stále šťavnatou kyselinou, lehce svíravou tříslovinou s neuvěřitelně dlouhou perzistencí.

Castello di Rubbia, Trubar 2009

zdroj: castellodirubbia.com
zdroj: castellodirubbia.com

Toto víno je věnováno Primoži Trubarovi, otci slovinské literatury, který pobýval v Castello di Rubbia v roce 1563. Má se za to, že sám byl vinařem a měl prý obzvláště rád bílé odrůdy. Poslední roky svého života zřejmě zasvětil vinařskému umění.

Víno pocházející ze 100% slovinské odrůdy Vitovska. Tmavě zlatá barva vína s vůní pomerančové kůry a  zralého žlutého jablka, lehce oxidativní projev. V chuti je prvotní nástup velmi intenzivní, ovocný s tóny kandovaného ovoce. V dochuti je již poměrně krátké se svíravější tříslovinou.

Castello di Rubbia, Teran DOC 2004

zdroj: castellodirubbia.com
zdroj: castellodirubbia.com
Terrano je další místní autochtonní odrůdou. Po ručním sběru se hrozny oddělí od třapiny a přemístí do kádí, kde začíná proces vinifikace: kontakt se slupkou po dobu 25-30 dnů, spontánní fermentace divokými kvasinkami při kontrolované teplotě. Víno zraje 24 měsíců v nerezových tancích, kde si zachovává své výrazné ovocné aroma. Stabilizační proces je přirozený, víno se nefiltruje a po nalahvování potřebuje ještě minimálně 12 měsíců v láhvi před samotnou konzumací.

Šlo o jednu z posledních lahví tohoto ročníku! Víno se vyznačuje sytě fialovou barvou s ovocným tónem připomínajícím ostružiny a tmavé bobulové ovoce. V chuti má stále znatelnou kyselinu, která i po 18 letech dělá toto víno neskutečně svěžím. Vůbec by jste mu tenhle věk netipovali. Na jazyku je plně strukturované s dlouhou perzistencí.

Na naše poměry malé vinařství s produkcí okolo 20 000 lahví ročně mě velmi zaujalo. Naturální vína Nataši Černic byly ukázkou skvělě zvládnuté výroby a vzhledem k degustovaným ročníkům těchto vín, i úžasným předpokladem k mnohaletému zrání na láhvi.