Veselí nad Moravou & venčení Psa v Přístavu

02.04.2023

Po mém posledním článku o Vracově jsem se rozhodla, že to Slovácko začnu více objevovat. A kde jinde začít než ve městě, ve kterém žiji – Veselí nad Moravou. Když se řekne Veselí nad Moravou, vybavím si pouze jediné vinařství – Dog in Dock. A tak jsem se při jedné své nedělní běžecké trase rozhodla to vinařství najít. U přístaviště jsem narazila na menší mladý vinohrad a tak jsem si říkala, že už musím být blízko. Následovala cedule DOCK Veselí rovně 400 m, později cedule 150 m zpátky. Cože? To jsem to minula? A v tom notifikace WhatsAppu a zpráva od Tomáše Zbořila, jednatele vinařství Dog in Dock. "Vy bydlíte ve Veselí? Tak to musíte ochutnat i něco od nás." Náhoda?! Mám mu přiznat, že zrovna běhám po tom zatraceném přístavišti už 20 minut a hledám to jeho vinařství?! Nakonec jsem se rozhodla ze sebe neudělat úplného blázna a nechat si to pro sebe. Z pozdější konverzace vyplynulo, že nejsem ani slepá, ani blázen, ale fyzicky tohle vinařství ve Veselí zatím opravdu nenajdu. Uff…takže můžu s klidem zrušit návštěvu psychiatra :D

Netrvalo dlouho a s Tomášem jsme se pár dní na to potkali. Tomášova životní cesta k vínu je docela zajímavá. Jeho rodina nemá žádnou vinařskou tradici, tak co ho během studia zubního lékařství na UK v Praze přivedlo k vínu? Za vším hledej ženu! Rodina jeho přítelkyně vlastní vinohrad ve Veselí a tak začala Tomášova vinařská kariéra. Zanechat studia zubařiny, oboru, který je v dnešní době tak žádaný a naplno se věnovat vínu, muselo být těžké rozhodnutí. Nicméně, jako vinařský fanoušek musím říct…díky Bohu za tohle rozhodnutí!

Tomáš není jen jedním ze zakladatelů vinařství Dog in Dock, jako radní se i podílí na samotném rozvoji města. A tak jsem měla skvělou možnost ne jen poznat vinařství, ale dozvědět se spoustu zajímavých informací o Veselí nad Moravou.

Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou leží v nížině Slovácka lemované z jihovýchodu Bílými Karpatami a Chřiby na severu. Je to město plné kultury a výchozí bod pro výlety za přírodními krásami v okolí. Veselí má i bohatou vinařskou historii, ale v porovnání s okolními obcemi ne tak věhlasnou. V místní části Zarazice najdete "sklepní uličku" s 6 vinnými sklepy, ve které se koná například Otevírání sklepů. Nejde ale o žádnou velkou akci, na které jsme většinou zvyklí. Jde spíš o setkání místních nad sklenkou vína a udržování vinařské tradice ve Veselí.

Dominantou města je určitě zámek se zámeckým parkem a bažantnicí. Zámek byl koncem druhé světové války značně poškozen a od té doby chátrá. Bohužel zámek v současné době nepatří městu a tak je těžké odhadnout, kdy se dočká rekonstrukce.

Důležitou součástí města je přístaviště na Baťově kanálu. V roce 2021 prošlo modernizací a k rozšíření kapacity z původních 11 na aktuálních 35 stání (rozuměj míst, kde můžou kotvit lodě). A do budoucna by se mělo jednat o největší přístav v České republice. A právě tady v sezóně najdete stát wine truck vinařství Dog in Dock, kde můžete ochutnat vína z jejich produkce.

Vinařství Dog in Dock

S Tomášem jsme se potkali v přístavišti, kde mi ukázal celý vinařský komplex a jeho vizualizaci. Už teď si můžete všimnout výstavby apartmánového ubytování s kapacitou až 100 osob, které bude součástí celého vinařského areálu včetně restaurace. Během procházky areálem jsme se bavili o tom, jak Tomáš rád čte Forbes, jak díky němu narazil na společnost Trigema a jak zrovna v té době, kdy měl Tomáš v hlavě projekt veselského přístavního vinařství, Trigema hledala vhodný projekt v cestovní ruchu. No a Dog in Dock bylo na světě! Samozřejmě to nebylo ani zdaleka tak jednoduché, jak to zní. Více se můžete dočíst přímo na webu vinařství.

Z Veselí jsme se pak vydali do Zarazic, okrajové částí Veselí, kde se nachází sklepní ulička. 6 krásných vinných sklepů, kde si během pár akcí za rok můžete popovídat s místními nad skleničkou veselského vína.

Při našem putování jsme nemohli vynechat rozhlednu Radošov, která má tvar číše vína (kdybyste to náhodou nepoznali na první dobrou jako já). Pokud vystoupáte až nahoru, užijete si krásný výhled nejen na Veselí, ale i na Velkou Javořinu, Buchlovské vrchy nebo kopec Svatého Antonínka. Přímo pod rozhlednou se rozléhá i významná veselská viniční trať Radošov.

Vinařství Dog in Dock má v areálu u Baťova kanálu 1,5 ha vinic s rezistentními odrůdami. Stěžejními odrůdami pro ně ale jsou odrůdy typické pro Slovácko, Pinot blanc, Pinot gris a Ryzlink rýnský, ale dále i například Sauvignon. Z modrých odrůd je to pak především Frankovka a Merlot. Hrozny pocházejí nejen z veselských tratí, ale také z viniční tratě Plachty v Blatnici a z jižních a jihozápadních tratí předhůří Bílých Karpat.

Technologie a výroba vinařství se nachází v pronajatých prostorách v Boršicích u Blatnice, dokud nebude stát celý vinařský komplex ve Veselí. Je až neuvěřitelné, v jak skromných prostorách vznikají tak velká vína. Vína jsou vyráběna jak v nerezových tancích tak i ve francouzských dubových, slavonských a akátových sudech chorvatského rodinného bednářství Pozvek.

Produkci vinařství můžeme rozdělit do tří řad. Základní řada vín je vyráběna v nerezových tancích, kde zraje zhruba půl roku. Poznáte ji podle veselé psí etikety se šroubovacím uzávěrem. Vína v této řadě jsou většinou odrůdová, ale naleznete i cuvée. Řady Premium a Exclusive označují vína, která zrají minimálně 15 měsíců v dubových a akátových sudech. Vína jsou lahvována do těžších exkluzivnějších burgundských lahví a pod korek. Etiketa je velmi elegantní a čistá.

Měla jsem možnost ochutnat téměř všechna vína. Od čistých odrůdových vín s krásnou primární aromatikou a svěží kyselinou až po mohutné Rulandy a Rýňáky zrající v sudech s obrovským potenciálem nebo naturální typ Pálavy.

Na závěr přemýšlím nad tím, jaké víno bych za sebe doporučila. A nemůžu si vybrat. Když jsme s Tomášem procházeli jeden sud za druhým, měnila jsem své favority z minuty na minutu. Nejlepší bude, když zavítáte do Veselí nad Moravou, ochutnáte všechna vína, která wine truck nabízí a sami si utvoříte obrázek o tom, jak veselá a velká vína to jsou. Vinařství Dog in Dock přidávám na seznam svých oblíbenců.

Na zdraví!