Zöller Riesling Quarzporphyr 2020

16.06.2022

Weingut Zöller je rodinné vinařství hospodařící na historické farmě v městečku Eckelsheim v oblasti Rheinhessen. Dnes je vinařství v rukách Torstena Zöllera, nejmladšího člena z již 13. generace vinařské rodiny.  Jejich vinice se rozprostírají v okolí Eckelsheimu a sousedních měst Wendelsheim, Gumbsheim a Siefersheim.

Révu dnes pěstují na svazích a náhorních plošinách na neplodných porfyrových skalních půdách. Zde musí réva bojovat o živiny a vodu a zakořenit hluboko ve skalách - optimální podmínky pro minerální a komplexní vína.

Tentokrát padla volba na jejich Riesling 2020 Quarzporphyr. Quarzporphyr je označení terroiru, ze kterého víno pochází. Jedná se o typ půdy, konkrétně ryolit, vyvřelou horninu s velkým množstvím křemene.

Ve vůni dominují tóny žlutého ovoce, broskví a jemná kořenitost.  V chuti je víno velmi šťavnaté a s chutí zelených jablek, broskve a limetkové kůry. Výrazná svěží kyselina a elegantní, intenzivní minerální závěr. Víno má skvělé předpoklady pro delší nazrávání v láhvi.

Konečné hodnocení 8/10

Tip pro nákup: vinokral.cz